Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/kutahyah/public_html/functions_sayac.php on line 5
Servet BİLGİN - Özgürlüksüz demokrasi - kütahya haberleri
Bugun...


Servet BİLGİN


Facebookta Paylaş

Özgürlüksüz demokrasi
Tarih: 02-09-2015 15:42:00 Güncelleme: 05-09-2015 17:55:00


Özgürlüksüz demokrasi
Hür ve özgür demokrasilerde adil seçimlere değil aynı zamanda hak ve hukukun üstünlüğüne, güçler ayrılığına ve fikirlerin  ifadesine, gösteri ve toplantı yapma, dini hürriyetlerin  ve mülk edinme temel özgürlüklerinin korunmasına dayanır. Bu özgürlüklere “anayasal hak” diyoruz.
Demokrasinin demokrasi olması için hem  hür ,özgür ve adil genel seçimleri, hem de anayasal hak içermesi bakımından gereklidir.. Batıda son elli yılda demokrasi ile özgürlükler birbirinin içinde  kayboldu Ama bugün, Batının politik anlayışında birbirinin içine girmiş sarmaş dolaş olmuş özgür demokrasinin içinde bir çelişkiyi barındırdığına şahit olmaktayız: Demokrasi gelişiyor ama özgürlükler gelişmiyor.
   Dünya da bazı ülkelerde ve bizde olduğu gibi demokratik olarak sandıktan seçilerek gelmiş  siyasi iktidarlar veya rejimler kendi iktidarları üzerindeki anayasal sınırlamaları çoğunlukla görmek istemiyorlar. Vatandaşlarının temel haklarını gasp ediyorlar. Bu türden yönetimlere özgürlüksüz (illiberal) demokrasi adını veriyoruz.
    Bir ülkede çok partili rekabete dayalı eşit şartlarda eşit imkanlarla korku ve baskıdan uzak bi tarafın devlet imkanlarını kullanmadan adil serbest , güvenli bir şekilde sandiğa gidlip seçim yapılıyorsa biz o ülkeye “demokratik” diyoruz. Anayasal haklara gelince, bu, hükümetlerin seçimle iş başına gelmesiyle ilgili bir şey değildir. Batı tarihinde kökleri derin bir geleneğe bağlıdır, bireyin özerkliğini ve onurunu, kaynağı (devlet, dini algılamalar, toplum) ne olursa olsun her türlü zorlamaya karşı korumayı içerir
    Demokrasi anlayışının başlıca şartı hür ve özgür olmaktır. Bediüzzman ın bu konuda cok güzel ve veciz bir ifadesi vardır. ‘Ekmeksiz yaşarım hürriyetsiz yaşayamam’ Ve hürriyet anlayışınıda şöyle ifade etmektedir.
Hürriyet-i şer’iye insanı yüksek hedeflere yöneltir ve ulvî hisleri heyecana getirir: yüksek şeylere müsabaka suretinde beşere yüksek maksatları ders veren, o yolda çalıştıran ve istibdadatı parça parça eden ve ulvî hisleri heyecana getiren ve tam uyanmakla ve müsabaka şevkiyle ve teceddüd (yenilenme) meyliyle ve temeddün (medenîleşme) meyelanıyla teçhiz edilen üçüncü kuvvet, yalnız hürriyet-i şer’iyedir (eski said eserleri, {hutbe-i şamiye}, s. 336).
istibdadın kayıt ve zincirleri hürriyetle kırılır: 300, belki 400 milyon islamın ayaklarına konulmuş çeşit çeşit istibdatların kayıtlarını, zincirlerini açacak, dağıtacak; meşveret-i şer’iye ile, şehamet ve şefkat-i imaniyeden tevellüd eden hürriyet-i şer’iyedir. ki o hürriyet-i şer’iye, adab-ı şer’iye ile süslenip, garb medeniyet-i sefîhanesindeki seyyiatı atmaktır. imandan gelen hürriyet-i şer’iye iki esası emreder: tahakküm ve istibdat ile başkasını tezlîl etmemek ve zillete düşürmemek ve zalimlere tezellül etmemek. allah’a hakikî abd olan, başkalara abd olamaz (age, s. 355).
insanın ufku, hürriyetle açılır: şimdi bu şer’î hürriyet-i âdilâne eğer yaşasa ve bozulmazsa, fikr-i beşerin ağır zincirlerini paralamakla ve istidad-ı terakkîye karşı setleri hercümerc ederek o küçük daireyi dünya kadar tevsi edebilir (genişletebilir). hattâ benim gibi bir köylü adam, süreyya kadar ulvî olan idare-i umumîyi nazara alacak. himmeti süreyya kadar teâlî ve ahlâkı o derece tekemmül ve efkârı (fikirleri) memalik-i osmaniye kadar tevessü edeceğinden (genişleyeceği için), eflâtun’ları, ibni sina’ları, bismark’ları, dekart’ları ve taftazanî’leri inşaallah geri bırakacak bu kuvvetli asya ve rumeli tarlası çok şübban-ı vatan (vatan gençleri) mahsulü vereceğinden kaviyyen ümitvarız (eski said eserleri, {nutuk}, s. 178).

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
YAZARLAR
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • KüTAHYA'DAN MANZARALAR
  KüTAHYA'DAN MANZARALAR
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 1. KüTAHYA'DAN MANZARALAR
 2. Bebişler
 3. Yurdum İnsanı
 4. FANTASTİK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • DEMOKRAT PARTİ SEÇİM 2015
  DEMOKRAT PARTİ SEÇİM 2015
 • Tefekkür Penceresi - 01
  Tefekkür Penceresi - 01
 • Osman Zeki Öner
  Osman Zeki Öner
 • Osmanlı
  Osmanlı
 • Kubat Ötme Bülbül
  Kubat Ötme Bülbül
 • Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
  Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
 1. DEMOKRAT PARTİ SEÇİM 2015
 2. Tefekkür Penceresi - 01
 3. Osman Zeki Öner
 4. Osmanlı
 5. Kubat Ötme Bülbül
 6. Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
VİDEO GALERİ

Fatal error: The file /home/kutahyah/public_html/include/footer.php was encoded by the ionCube Encoder for PHP 4 and cannot run under PHP 5.5 or PHP 5.6. Please ask the provider of the script to provide a version encoded with the ionCube Encoder for either PHP 5.3 or PHP 5.4 or PHP 5.5 or PHP 5.6. in Unknown on line 0