Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/kutahyah/public_html/functions_sayac.php on line 5
Salih AYTEMUR - Zedelenen Demokrasi, AB ve Türkiye - kütahya haberleri
Bugun...


Salih AYTEMUR


Facebookta Paylaş

Zedelenen Demokrasi, AB ve Türkiye
Tarih: 03-11-2013 20:37:00 Güncelleme: 16-12-2017 21:09:00


Zedelenen Demokrasi, AB ve Türkiye    

Türkiye’nin demokrasi tarihçesi çok sıkıntılı süreçlerden geçerek geliyor. Demokrasi tarihimize baktığımızda 1946 hileli seçimleriyle başlanan süreç demokrasiye geçişin en önemli başlangıcını oluşturur. Bu tarihte yapılan hileli seçimler tarihte sandığa Demokrat Parti olarak giren oyların Halk Partisi olarak çıktığı bir dönem olarak geçmiştir. Bununla birlikte çok partili döneme geçişte yine de önemli bir başlangıç olmuş ve demokrasinin gereği olan çok partili süreç işlemiş ve 14 Mayıs 1950’de Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşundan beri ilk kez CHP’den başka bir parti Demokrat Parti iktidara gelmişti. Demokrat Parti’nin iktidara geldiği bu dönem demokrasi, insan hakları, hürriyetler, din ve vicdan hürriyeti gibi temel konuların işlerlik kazandığı milletin değer kazandığı, demokrasinin işlemeye başladığı dönemler olmuştu.
Demokrasi ile birlikte kalkınmada da hamleler olmuştu. Dönemin Başbakanı ve ekibinin bir diğer önemli hedefi de demokrasiyi, hak ve hürriyetleri esas alan medeni gelişmelerin yaşandığı bir Avrupa içinde yar almaktı. Bugün Avrupa Birliği (AB) olarak bilinen sürecin de temellerini Adnan Menderes ve arkadaşları atmış, Demokratlar için AB ulaşması gereken önemli bir hayal olmuştu. Bunun iki nedeni vardı: Biri hür dünyanın, ileri dünyanın bir üyesi olmak diğeri gelişmelerin en hızlı yaşandığı bir kıta olan Avrupa kıtasının bir parçası olarak bu imkânlardan yararlanmak.
Demokrasi, manevi değerler ve bu idealler uğruna Adnan Menderes ve arkadaşları şehit verildi bu ülkede. Demokrasi süreci 27 Mayıs 1960’da, 12 Mart 1971’de kesintiye uğradı. Demokrasiye kendi egemenliğini tesis etmek için ayar çekmek isteyenler, demokrasiyi katlettiler. Bu kadar da kalmadı. 12 Eylül 1980’de “İhtilal olgunlaşsın diye” bekleyenler, kendilerine tevdi edilen görevi yapmak yerine demokrasi dışı yollara başvurarak, silahla meşru iktidarı devirenler, siyasileri Zincirbozan’a, Hamzakoy’a sürenler, hakkı, hukuku ayaklar altına alanlar Türkiye’de demokrasiyi katlederken, AB’ye girişe de engel olmuşlar ve Türkiye’nin, şehit Menderes ve arkadaşlarının, Demokratların bu sevdasını ortadan yıllar yılı kaldırırken, ülkeyi de 3. Dünya ülkeleri arasına itmişlerdi. 28 Şubat sürecinde de haksızlıklar, hukuksuzlar yaşanmış, aralarında benim de bulunduğum binlerce ne vatana ne millete ne asayişe zararı dokunmayan, vatanperver insanlar, demokrasi dışılıklarla, hukuk emre amade edilerek, hak ve adalet katledilerek bir dizi mağduriyetlere yol açmışlardı. Ancak 1000 yıl sürecek denilen süreç pek o kadar da sürmemişti.

    12 Eylül darbe Anayasasının gölgesinde demokrasi sendeleyerek ilerlerken 12 Eylül darbecileri yargılanmazken, bana göre TBMM’ye girmesi muhtemel olan BOP planına karşı duruşu ve taban siyaseti güçlü olan dönemin DYP’sini ve DYP Lideri Mehmet Ağar’ı kulvar dışına itme kumpası olan 27 Nisan e- muhtıracıları yargılanmazken bir de baktık Mehmet Haberal gibi önemli isimler (Ergenekon sürecinde görevlerini kötüye kullananlar elbette var ve suçları sabit olanlar sözlerimizin dışında) suçlar isnat edilerek haksızlıklar uğrarken, bu süreci iyi okuyanlar olarak uyarılarımız yandaş – candaş medyanın manşetleri arasında duyulmadı. 27 Nisan e- muhtırası kumpasıyla siyaset dizayn edilirken, diğer yanda başka dizaynlarda gündemdeydi. Belirli sürece yayılan bu dizaynları, bugünlerde yine yaşıyoruz. Yine, 1950 öncesinde olduğu gibi, iktidar gücüne dayanan egemen güç, yolsuzluk iddiaları nedeniyle 4 bakanın görevden el çektirilmesi sonrası Referandumla düzenlenen kanunui düzenlemeleri anında kanunla düzenleyerek hukuku kendine göre dizayn ederek bu kez, kanun, hukuk benim, ben ne desem odur diyerek, haksız, hukuksuz uygulamalarla demokrasiyi zedelerken,  aslında TMSF basını yönlendirmesi ve kötü senaryolarla hak, hukuk ihlalleri ile mağduriyetleri yaşatılırken, DÜNYA Türkiye’de demokrasinin nasıl zedelenmekte olduğunu, Menderes’in yolundayız deyip asla o yola giremeyenlerin, havai fişeklerle AB’ye giriyoruz diye sevinç çığlıkları atıp 12 yılda bir şey yapmayanların, Menderes’in hayali AB projesine ihtiyacımız yok seslerini duyuyor.

Demokrasiyi zedeleyen, hukuk ihlalleri ile AB’den uzaklaşarak medeni dünyada yer alacağımızı zannetmiyorum. Bu nedenle, her zaman Kuvvet Kanun’da olmalıdır, hak, hukuk, adalet bu ülkede yer bulmalıdır diyen biri olarak 17 Aralık sürecinden sonra yaşanan hak ihlallerini, egemen güçlerin kendine göre hukuk dizaynı anlayışını, demokrasi dışılık olarak görüyor, bunun insanları mağdur ederken, Türkiye’yi darbe dönemlerinde olduğu gibi demokrasiden ve AB’den hızla uzaklaştırdığını, bunun Türkiye’nin hayrına olmadığını düşünüyorum.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
YAZARLAR
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • KüTAHYA'DAN MANZARALAR
  KüTAHYA'DAN MANZARALAR
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 1. KüTAHYA'DAN MANZARALAR
 2. Bebişler
 3. Yurdum İnsanı
 4. FANTASTİK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • DEMOKRAT PARTİ SEÇİM 2015
  DEMOKRAT PARTİ SEÇİM 2015
 • Tefekkür Penceresi - 01
  Tefekkür Penceresi - 01
 • Osman Zeki Öner
  Osman Zeki Öner
 • Osmanlı
  Osmanlı
 • Kubat Ötme Bülbül
  Kubat Ötme Bülbül
 • Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
  Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
 1. DEMOKRAT PARTİ SEÇİM 2015
 2. Tefekkür Penceresi - 01
 3. Osman Zeki Öner
 4. Osmanlı
 5. Kubat Ötme Bülbül
 6. Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
VİDEO GALERİ

Fatal error: The file /home/kutahyah/public_html/include/footer.php was encoded by the ionCube Encoder for PHP 4 and cannot run under PHP 5.5 or PHP 5.6. Please ask the provider of the script to provide a version encoded with the ionCube Encoder for either PHP 5.3 or PHP 5.4 or PHP 5.5 or PHP 5.6. in Unknown on line 0