Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/kutahyah/public_html/functions_sayac.php on line 5
Salih AYTEMUR - DEMOKRASİNİN ÜZERİNDE ÇİRKİN VE KARA LEKE 12 EYLÜL DARBESİ - kütahya haberleri
Bugun...


Salih AYTEMUR


Facebookta Paylaş

DEMOKRASİNİN ÜZERİNDE ÇİRKİN VE KARA LEKE 12 EYLÜL DARBESİ
Tarih: 12-09-2015 01:23:00 Güncelleme: 12-09-2015 01:23:00


Salih AYTEMUR

12 Eylül 1980'de Kenan Evren liderliğinde yapılan darbenin açtığı sosyal, kültürel ve siyasi tahribat hala giderilmiş değil. 12 Eylül darbesi, demokrasinin üzerinde tarihler boyu unutulmaaycak bir kara leke olarak kalacak ve onu yapanlar hayırla anılmayacaktır. Çünkü, o darbeciler görevlerini yapmayarak akan kana seyirci kalmış, 12 Eylül darbesini yapmak ve ihtilal olgunlaşsın diye bir yıl beklenmişlerdi. 12 Eylül darbesi, bugün de hala çok büyük etkileri olan ve demokrasimizin çıkmazı olan 82 Anayasasıyla kendi düşüncelerinin uzun müddet kalması ve yaşaması için yapılmıştır. Aradan geçen 33 seneye rağmen hala, 12 Eylül Darbe Anayasasının etkisinden ülke kurutulmuş değil. İçinde bir çok antidemokratik unsurları taşıyan bu anayasadan kurtulup demokrat bir anayasa özlemi yıllardan beri çekilmektedir. 

12 Eykül darbecileri, demokrasiyi askıya alarak ve seçilmiş siyasi liderleri de Hamzakoy'a, Zincirbozan'a göndererek milletin iradesini hiçe saymış,  birçok haksız ve hukuksuz işlere imza atmışlardır. Milletin seçtiklerini sürgüne yollayıp siyaset yapma yetkilerini ellerinden alırken, yüzlerce insana siyasi yasak koymuş, yine yüzlerce insan bu dönemde zulüm görmüştür. Bu zulümlerden şahsımız da nasibini almış, babamızın dükkanı kapatılıp iş yerine el konulmuştu. Ve biz o gün bir şey diyememiştik çünkü o gün kanun, hak, hukuk: Bize derhal burayı boşaltacaksınız diyen başçavusun iki dudağının arasından çıkacak sözcüllerdi. 

Yine, 12 Eylül Darbecileri, siyaseti de kendikerine göre dizayn etmeye amaçlamışlar; demokrasiye geçiş dedikleri süreçte milletin oy vereceğini anladıkları siyasal kökü olan partilere seçime girme izni vermemişler, veto etmişler, özellikle Süleyman DEMİREL'in kurdurduğu ve amblemi el ve demir mühür olan amblemli ve kısa sürede büyük bir teveccühe mazhar olan Büyük Türkiye Partisi'ni kapatmışlardı hem de 11 günde. 

O günlerde meydanlara çıkan darbenin lideri Evren, Demirel başta olmak üzere eski siyasilere tencereyi pislettiler diye meydan meydan geziyor ama o siyasilerin kendilerini savunmasına izin bile vermiyordu. En son başbakan olan Adalet Partisi'nin genel başkanı Demirel'in isminden söz etmek bile yasak olmuştu. Demirel'den ancak "Bir bilen" diye söz ediliyordu. 

12 Eylül Darbecileri, kendi güdümünde ve anlaşmalı oldukları 3 partiye seçime girme izni verdiler. Bunlardan Özal'ın kurduğu Anavatan Partisi'ne karşı gibi davranan ve karşı söylem söyleyen Evren, asıl istenenin gerçekleşmesine yardımcı olmuş oldu ve ABD'nin de beklentileri doğrultusunda ANAP'ı iktidfara taşıyan "İhtilal Ürünü" yapma bir siyasi yapı ortaya çıkarmış oldu. Bizzat Nedim Bilgç'ten dinlediğim bir anekdot, Özal'ın 12 Eylülcüler tarafından görev verilen olduğunu ortaya koyuyor. Bilgiç, "Doğru Yol Partisi'ni kurduk Anıtkabire çıktık, bizden sonra da ANAP Annıtkabire çıktı. Orada Özal'la karşılaştık. Bana dedi ki, boşuna uğraşıyorsunuz, görev bende dedi" dedi. Dolayısyla iyi dizayn edilmiş siyasi kumpas ile hem darbe anayasası hem de siyasi dizayn ile 35 yıldır bir türlü rayına oturmayan siyasi bir keşmekeş sürdürülmüş oldu. 12 Eylül darbesi aynı zamanda birçok haksızlıklara da yol açtı. Keyfilikler sürdü gitti yıllar yılı. 12 Eylül Darbecileri, kendilerini Anayasa korumasına aldılar koydukları bir madde ile ve yıllar yılı hesap sorulamadı ve öldü gitti Netekim darbe lideri Evren de, diğerleri de. Hesap ahirete kaldı. 

Ülke bu darbe ile uluslarası alanda da itibar kaybettiği gibi, Darbecilerin beceriksşz yönetimleri sayesinde de Yunanistan'ın Nato'ya girişine izin verdiler ve tarihi bir yanlışa imza attılar, daha sonraki yıllarda Türkiye'nin elini güçlü kılacak NATO'ya giriş kozu elden kaçmış oldu ve AB sürecinde bunun sıkıntısı yaşandı.

27 Mayıs, 71 Muhtırası, 12 Eylül Darbesi, 28 Şubat Post Moderni, 27 Nisan e-muhtıra kumpası, hep kökü dışarda Türkiye'nin gelişimini ve demokrat bir Türkiye olmasını önlemeye yönelik kesintilerden başka bir şey değildi. 

12 Eylül Sabahı. Eski kömürlü Vega Radyomuzu açıp darbeyi öğrendikten sonra Rahmetli Validem duvarda asılı Süleyman Demirel portresini, sandığın en dibine kimse bulamasın diye koymuştu, çünkü o andan itibaren ülkede hak, hukuk, adalet, demokrasi ortadan kalkmış, ne olacağı belli değildi. Tam bir korku hakimdi. O Demirel portresini yıllar sonra, Yasaksız ve Konuşan Türkiye Süleyman Demirel'in ve fissebillah için korkmadan çabalayan insanlaruın gayretleriyle yeniden sağlanaınca sandığı açmış yeniden O portreyi çıkarıp duvarımıza asmıştı. Tencereyi pisletti denilen o günkü liderler ne oldu? Süleyma Demirel yeniden Başbabakn olduktan sonra Cumhurbaşkanı oldu. Ecevit Başbakan oldu. Erbakan başbakan oldu. Türkeş, Başbakan yardımcıs... Ya ihtilal ürünleri ne oldu... Tutmadı. Asılları güneş gibi çıkınca 12 Eylül Darbecilerinin çakma siyasi oluşumları mum ışığı gibi kaldı söndü gitti. Ama ülke bu süreçte çk şeyler kaybetti. Netice; 12 Eylül Darbesi hala yürürlükte duran antidemokratikleri taşıyan Anayasası ile hala etkisini devam ettiriyor ve ülkemize demokrasinin yerleşmesine engel teşkil ediyor, demokrasi üzerinde kara bir leke gibi duruyor 12 Eylül darbesi ve Anayasası velhasıl.

12 Eylül darbesine maruz kalanlar Süleyman Demirel, Necmettin Erbakan, Bülent Ecevit, Alparslan Türkeş hepsi ahirete göçtüler. Hesap oraya kaldı darbecilerle aralarındaki ama bu liderleri sevenleri onbinler sevgiyle, rahmetle uğurlarken; Darbeciler sessiz sedasız kendi haliden gittiler hesap vermeye... 

 

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
YAZARLAR
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • KüTAHYA'DAN MANZARALAR
  KüTAHYA'DAN MANZARALAR
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 1. KüTAHYA'DAN MANZARALAR
 2. Bebişler
 3. Yurdum İnsanı
 4. FANTASTİK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • DEMOKRAT PARTİ SEÇİM 2015
  DEMOKRAT PARTİ SEÇİM 2015
 • Tefekkür Penceresi - 01
  Tefekkür Penceresi - 01
 • Osman Zeki Öner
  Osman Zeki Öner
 • Osmanlı
  Osmanlı
 • Kubat Ötme Bülbül
  Kubat Ötme Bülbül
 • Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
  Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
 1. DEMOKRAT PARTİ SEÇİM 2015
 2. Tefekkür Penceresi - 01
 3. Osman Zeki Öner
 4. Osmanlı
 5. Kubat Ötme Bülbül
 6. Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
VİDEO GALERİ

Fatal error: The file /home/kutahyah/public_html/include/footer.php was encoded by the ionCube Encoder for PHP 4 and cannot run under PHP 5.5 or PHP 5.6. Please ask the provider of the script to provide a version encoded with the ionCube Encoder for either PHP 5.3 or PHP 5.4 or PHP 5.5 or PHP 5.6. in Unknown on line 0