Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/kutahyah/public_html/functions_sayac.php on line 5
Salih AYTEMUR - BAŞARIYI YAKALAMADA SÜREKLİ ÖĞRENMENİN NERESİNDEYİZ? - kütahya haberleri
Bugun...


Salih AYTEMUR


Facebookta Paylaş

BAŞARIYI YAKALAMADA SÜREKLİ ÖĞRENMENİN NERESİNDEYİZ?
Tarih: 16-10-2015 02:04:00 Güncelleme: 16-10-2015 02:04:00


BAŞARIYI YAKALAMADA SÜREKLİ ÖĞRENMENİN NERESİNDEYİZ?
Ömür sermayesi pek az yapılacak, öğrenilecek şeyler pek çoktur. 1990’lı yıllardan sonra Toplam Kalite Yönetimi ile gündemimize Japonların sürekli öğrenme anlayışı hayatımıza girdi. Japonların uyguladığı uygulamalara bakıldığında çoğu aslında bizim kültürümüzün özünü oluşturur bizim uygulamadığımız. 
 “İnsan bu âleme ilim ve dua vasıtasıyla tekemmül etmek için gönderilmiş bir varlıktır.” Hayata adım atar atmaz aslında öğrenme faaliyetine başlarız. İnsan olarak bizler dünyaya hiçbir şey bilmez olarak geliriz. Sonra zamanla akıl nimetiyle idrak ederek bize öğretilenleri öğrenmeye başlarız. Aklımız erdikçe aslında arıdan, ördekten farklı olarak sürekli öğrenmeye muhtaç bir varlık olduğumuzu anlarız. Ördek gibi yüzemeyiz doğar doğmaz yıllar sonra belki öğreniriz. Arı gibi bal yapmayı bilemeyiz yıllar sonra sunisini yapmayı öğreniriz. 
 Sonra belli bir yaşa geldiğimizde okul hayatı ile öğrenme devam eder. Okul hayatı sonrası da çoğumuz kitabı kalemi bir kenara, rafa bırakır, artık bu yaşa kadar öğrendim der, öğrenmeyi de bırakırız. Okul hayatı boyunca öğrendiklerimizin yetersizliğini ise iş hayatına atıldığımızda anlarız. Kendimizi yeterli sandığımız bir anda başladığımız iş hayatının başında bocalamaya başlarız. Yeniden öğrenme ihtiyacı ile bir şeyler karıştırır ve etrafımıza sorarız; bu işi nasıl yapacağım diye. Öğrenme hala bitmemiştir. Eğitim devam etmesi gerekir. İnsan sürekli bir şeyler öğrenirse aslında mutlu olur, sürekli yeni şeyler öğrenirse kendinde enerji bulur, sürekli yeni şeyler öğrenirse farklı olur. Sürekli bir şeyler öğrenen çevresine faydalı olur, öğreten olur. 
Sürekli öğrenmek; okumakla olur, bilenleri dinlemekle olur, bilenlere sormakla olur, bilgi gruplarına, katılarak, bilgili arkadaşlarla müzakereler yaparak olur. Sivil toplum kuruluşlarında görev alarak olur. Stajlarla olur, kurslarla, eğitim seminerleriyle, konferanslara katılmakla olur. 
Sürekli öğrenmek her şeyden önemlisi istemekle olur. İsterseniz sürekli öğrenirsiniz. Bir Hadis-i Şerifte “İki günün birbirine eşit olmaması” buyrulur. Sürekli öğrenirseniz, “İki gününüz bir birine eşit olmaz.
Şimdi soralım, siz sürekli öğrenmenin neresindesiniz? 
Akşam eve döndüğünüzde kâğıdı kalemi alıp elimize alt alta bir günümüzü yazalım. Kaç saat demiyorum, okuldaki eğitiminizin dışında kaç dakikanızı kendinizi farklılaştıracak, geliştirecek, nitelik kazandıracak sürekli eğitime ayırmışınız? Kütüphaneye ders gereği değil de, isteyerek merakla bir şeyi öğrenmek için ne kadar zaman ayırmışınız? Bugün kaç saatinizi okumaya ayırdınız? Bir ayın kaç gününü kütüphanede geçirdiniz? 
Hayatınıza gelecekte faydalı olacağına inandığınız bir bilgiyi öğrenmeye, tecrübeyi edinmeye, yeteneği kazanmaya yönelik bir şeyler yaptınız mı? Bu yönde bir kazancınız oldu mu?
 Aynanın karşısına geçip kendinize orada sorun? Ben bugün yarınıma faydalı bir şeyler öğrenmek için neler yaptım? Ne kadar vakit ayırdım? Ne kadar vaktimi heba ettim?
Şunları da cevaplamayı unutmayalım. Bir günde kaç saatimizi facebook’a, boş hülyalara, cep telefonuyla oynamaya, mesajlaşmaya, televizyona, boş hülyalara ayırmışsınız?  Kendi kendinize bir iç hesaplaşma yapın ve sürekli öğrenmenin sizin için en kadar önemli olup olmadığına karar verin. Unutmayın sürekli öğrenen kişi bilgili olur, bilgili kişi sözü dinlenen olur, sözü dinlenen kişi lider kişidir. 

 

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
YAZARLAR
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • KüTAHYA'DAN MANZARALAR
  KüTAHYA'DAN MANZARALAR
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 1. KüTAHYA'DAN MANZARALAR
 2. Bebişler
 3. Yurdum İnsanı
 4. FANTASTİK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • DEMOKRAT PARTİ SEÇİM 2015
  DEMOKRAT PARTİ SEÇİM 2015
 • Tefekkür Penceresi - 01
  Tefekkür Penceresi - 01
 • Osman Zeki Öner
  Osman Zeki Öner
 • Osmanlı
  Osmanlı
 • Kubat Ötme Bülbül
  Kubat Ötme Bülbül
 • Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
  Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
 1. DEMOKRAT PARTİ SEÇİM 2015
 2. Tefekkür Penceresi - 01
 3. Osman Zeki Öner
 4. Osmanlı
 5. Kubat Ötme Bülbül
 6. Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
VİDEO GALERİ

Fatal error: The file /home/kutahyah/public_html/include/footer.php was encoded by the ionCube Encoder for PHP 4 and cannot run under PHP 5.5 or PHP 5.6. Please ask the provider of the script to provide a version encoded with the ionCube Encoder for either PHP 5.3 or PHP 5.4 or PHP 5.5 or PHP 5.6. in Unknown on line 0